Ana Sayfa Müşteri Hizmetleri  |  Site Haritası   
American Express
 
 
 
 
 

Kural ve Düzenlemeler
American Express'in Uluslararası World Wide Web Siteleriyle İlgili Kural ve Düzenlemeler

American Express Company ile alt kuruluşları ve bağlı kuruluşları ('American Express'), World Wide Web üzerinde yer alan site(ler)imizi ('Site') ziyaret eden herkesin aşağıdaki kural ve düzenlemelere uymasını zorunlu kılmaktadır. Siteye giren kişiler bu kayıt ve şartların varlığını ve bunlara uymayı kabul etmiş olurlar.

İlgili Mevzuat

Siteye kullanıcı erişimi ve Sitenin kullanımı, ilgili bütün federal ve eyalet mevzuatına ve yerel mevzuata tâbidir.

[Başa Dön]

Telif Hakkı/Tescilli Markalar

Sitede yer alan tescilli markalar, logolar ve hizmet markaları ("Markalar") American Express'e ve ilgili diğer taraflara aittir. Kullanıcıların Markalardan herhangi birini American Express'in ya da Markanın sahibi olan ilgili üçüncü tarafın yazılı izni olmaksızın kullanması yasaktır. Bu yasak, Markaların World Wide Web üzerindeki diğer sayfa ya da sitelerde meta etiketler (metatags) olarak kullanılmalarını da kapsar ve bu kullanımla sınırlı değildir. Yazılım programları da dahil olmak üzere Sitede yer alan ya da Site aracılığıyla erişilen her tür bilgi ve içerik ("İçerik") telif hakkıyla korunmaktadır. Sitede yer alan ya da Site aracılığıyla erişilen her türlü İçeriğin kullanıcılar tarafından ticari amaçla ya da kamu yararına değiştirilmesi, kopyalanması, dağıtılması, iletilmesi, sunulması, yayımlanması, satılması, kullanımına izin verilmesi, sözkonusu İçerikten türetilmiş çalışmalar yapılması ya da İçeriğin kullanılması yasaktır.

[Başa Dön]

Köprü Bağlantıları (Hyperlinking)

BU SİTE, KULLANICININ SİTEDEN ÇIKARAK ÜÇÜNCÜ TARAFLARA AİT MATERYALE ERİŞMESİNİ SAĞLAYACAK ŞEKİLDE YA DA ÜÇÜNCÜ TARAFLARA AİT MATERYALİ BU SİTEYE "TERS" (INVERSE) KÖPRÜLER (HYPERLINKS) VE ÇERÇEVELEME (FRAMING) TEKNOLOJİSİ KULLANARAK GETİRMEK YOLUYLA BAŞKA SİTELERLE BAĞLANTI KURABİLİR ("BAĞLANTILI SİTE"). BAĞLANTILI BİR SİTENİN İÇERİĞİNİ DEĞİŞTİRMEK, GÜNCELLEMEK YA DA KONTROL ETMEK AMERICAN EXPRESS'İN YETKİ VE İSTEĞİ DAHİLİNDE DEĞİLDİR. AMERICAN EXPRESS'İN BİR BAŞKA SİTEYLE BAĞLANTI KURMUŞ OLMASI, SÖZKONUSU SİTEYLE, SİTENİN SAHİPLERİYLE YA DA SİTEYİ TEDARİK EDEN TARAFLARLA AMERICAN EXPRESS ARASINDA ONAYLAMA, YETKİ VERME, SPONSOR OLMA YA DA BAĞLANTILI OLMA ŞEKLİNDE BİR DURUM TEŞKİL ETMEZ. INTERNET'TEN ELDE EDİLEN BİLGİLERE GÜVENMEK, BU BİLGİLERİ KULLANMAK YA DA BU BİLGİLERİ ALMAK, DOĞASI GEREĞİ BİRTAKIM RİSKLER TAŞIR. AMERICAN EXPRESS, HERHANGİ BİR BAĞLANTILI SİTEDE YER ALAN BİLGİLERE GÜVENMEDEN, BUNLARI KULLANMADAN YA DA BU BİLGİLERİ ALMADAN ÖNCE SÖZKONUSU RİSKLERİ ANLAMANIZI SALIK VERİR.

[Başa Dön]

Teminat Vermeme

SİTEDE YER ALAN TÜM İÇERİK "OLDUĞU GİBİ" VE TİCARETE ELVERİŞLİ NİTELİKLE, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUKLA, TASARRUF HAKKIYLA, İHLAL ETMEME DURUMUYLA, TEMİNATLA YA DA HATASIZ OLMA DURUMUYLA İLGİLİ ZIMNİ TEMİNATLAR DA DAHİL OLMAK ÜZERE VE BUNLARLA SINIRLI OLMAYACAK BİÇİMDE AÇIK YA DA ZIMNİ HİÇ BİR TEMİNAT VERİLMEKSİZİN SUNULMAKTADIR.

(A) AMERICAN EXPRESS HARİCİNDEKİ HERHANGİ BİR TARAFIN SİTE ARACILIĞIYLA İLETTİĞİ HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, TAVSİYE YA DA İFADENİN DOĞRULUĞU YA DA GÜVENİLİRLİĞİ, (B) BAĞLANTILI SİTELERDE YER ALAN HER TÜRLÜ İÇERİK YA DA (C) BAĞLANTILI BİR SİTEDEN TEMİN EDİLEN HER TÜRLÜ ÜRÜN YA DA HİZMETİN YETERLİLİĞİ YA DA GÜVENİLİRLİĞİ AMERICAN EXPRESS'İN ONAYI VE SORUMLULUĞU DIŞINDADIR.

İLGİLİ TÜKETİCİ KORUMA KANUNLARI TARAFINDAN ÖNGÖRÜLMEDİĞİ MÜDDETÇE AMERICAN EXPRESS, BİR KULLANICININ SİTEDEN YA DA BAĞLANTILI BİR SİTEDEN ELDE ETTİĞİ BİLGİLERE YA DA KULANICININ BAĞLANTILI BİR SİTEDEN EDİNDİĞİ HERHANGİ BİR ÜRÜN YA DA HİZMETE GÜVENMEKTEN DOLAYI UĞRAYABİLECEĞİ KAYIP YA DA HASARDAN HİÇ BİR KOŞULDA SORUMLU TUTULAMAZ. SİTEDE YER ALAN YA DA BAĞLANTILI BİR SİTE ARACILIĞIYLA ULAŞILAN HER TÜRLÜ GÖRÜŞ, TAVSİYE YA DA DİĞER İÇERİĞİN DOĞRULUĞUNU, EKSİK OUP OLMADIĞINI YA DA FAYDASINI DEĞERLENDİRMEK KULLANICININ SORUMLULUĞUNDADIR. BELİRLİ BİR GÖRÜŞÜN, TAVSİYENİN, ÜRÜNÜN, HİZMETİN YA DA DİĞER İÇERİĞİN DEĞERLENDİRİLMESİ KONUSUNDA MÜMKÜN OLAN DURUMLARDA KONUNUN UZMANLARININ TAVSİYESİNİ ALINIZ.

[Başa Dön]

Sitenin ve Bağlantılı Sitelerin Kullanımıyla İlgili Sınırlı Sorumluluk

SİTEDE YA DA BAĞLANTILI BİR SİTEDE YAYIMLANAN BİLGİLER, YAZILIMLAR, ÜRÜNLER VE HİZMET TANIMLARI YANLIŞLAR YA DA YAZIM HATALARI İÇEREBİLİR. AMERICAN EXPRESS, BU TÜR YANLIŞ YA DA HATALARA AİT HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ. AMERICAN EXPRESS, SİTEDE YER ALAN İÇERİĞİN EKSİKSİZ YA DA GÜNCEL OLDUĞUNA İLİŞKİN BİR TEMİNAT YA DA TEYİTTE BULUNMAMAKTADIR. AMERICAN EXPRESS, SİTEDE YER ALAN HİÇ BİR İÇERİĞİ GÜNCELLEMEK ZORUNDA DEĞİLDİR. AMERICAN EXPRESS, SİTEDE YER ALAN İÇERİĞİ HER ZAMAN İÇİN HABER VERMEDEN DEĞİŞTİREBİLİR. AMERICAN EXPRESS, SİTEDE HER ZAMAN İÇİN DEĞİŞİKLİK YA DA İYİLEŞTİRME GERÇEKLEŞTİREBİLİR.

AMERICAN EXPRESS'İN, BAĞLI KURULUŞLARININ VE BUNLARIN BÜTÜN GÖREVLİLERİNİN, YÖNETİCİLERİNİN, ÇALIŞANLARININ YA DA TEMSİLCİLERİNİN, SİTENİN YA DA BAĞLANTILI BİR SİTENİN KULLANIMI DOLAYISIYLA YA DA BUNUNLA BAĞLANTILI OLARAK YA DA SİTEYİ VEYA BAĞLANTILI BİR SİTEYİ GECİKMELİ OLARAK KULLANABİLMİŞ YA DA HİÇ KULLANAMAMIŞ OLMAK NEDENİYLE UĞRANABİLECEK (KAYBEDİLMİŞ KÂRLAR, İKAME BİR HİZMETİ ALMAKTAN YA DA KAÇIRILAN FIRSATLARDAN KAYNAKLANAN ZARARLAR DA HİÇ BİR SINIRLAMA OLMAKSIZIN DAHİL OLMAK ÜZERE) HİÇ BİR İNDİREKT, CEZAİ, ÖZEL, BİR FİİL SONUCUNDA MEYDANA GELEN, TESADÜFİ YA DA DOLAYLI ZARARDAN DOLAYI (AMERICAN EXPRESS BÖYLE BİR ZARAR İHTİMALİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLMİŞ DAHİ OLSA) SÖZLEŞME İÇİ YA DA DIŞI, TAZMİNAT GEREKTİRECEK BİÇİMDE YA DA BAŞKA HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLU OLMAYACAKLARI TARAFINIZDAN KABUL EDİLMİŞ BULUNMAKTADIR. BU SORUMLULUK SINIRINA DAHİL OLAN DURUMLAR ŞUNLARDIR (ANCAK, SORUMLULUK SINIRI BUNLARDAN İBARET DEĞİLDİR): BİR KULLANICININ EKİPMANINI ETKİLEYEBİLECEK VİRÜSLERİN BULAŞTIRILMASI, MEKANİK YA DA ELEKTRONİK EKİPMANIN YA DA İLETİŞİM HATLARININ BOZULMASI, TELEFONLA YA DA DİĞER BAĞLANTI ARAÇLARIYLA İLGİLİ SORUNLAR (örneğin INTERNET HİZMET SAĞLAYICINIZA ULAŞAMAMANIZ), İZİNSİZ GERÇEKLEŞTİRİLENERİŞİM, HIRSIZLIK, OPERATÖR HATALARI, GREVLER YA DA DİĞER İŞÇİ SORUNLARI VE HER TÜRLÜ MÜCBİR SEBEP. AMERICAN EXPRESS, WEB SİTESİNE SÜREKLİ, KESİNTİSİZ YA DA GÜVENLİ ERİŞİM GARANTİSİ VEREMEMEKTE VE BÖYLE BİR GARANTİYİ VERMEMEKTEDİR.

[Başa Dön]

Site Aracılığıyla Edinilen Hizmetlerle İlgili Sınırlı Sorumluluk

AMERICAN EXPRESS'İN, SEYAHAT HİZMETLERİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE VE BUNLARLA SINIRLI OLMAYACAK ŞEKİLDE SİTEDE YER ALAN HİZMET SAĞLAYICILAR İÇİN YALNIZCA ARACI OLDUĞUNU KABUL ETMİŞ BULUNUYORSUNUZ. SİTE ARACILIĞIYLA VERİLEN HİZMETLERDEN KAYNAKLANAN HERHANGİ BİR KUSUR YA DA İHLALLE İLGİLİ HER TÜRLÜ TALEP, HER TÜRLÜ HİZMET SAĞLAYICIDAN YAPILACAK OLAN TALEPLERLE SINIRLIDIR. AMERICAN EXPRESS, SİTE ARACILIĞIYLA HERHANGİ BİR HAVA YOLU ŞİRKETİ YA DA BAŞKA BİR TEDARİKÇİ TARAFINDAN SUNULAN MAL YA DA HİZMETLERLE BAĞLANTILI OLARAK, SÖZKONUSU HAVA YOLU ŞİRKETİ YA DA TEDARİKÇİNİN KUSURU YA DA İHMALİ SONUCU YA DA İLGİLİ BAŞKA BİR BİÇİMDE GERÇEKLEŞEBİLECEK HER TÜRLÜ FİİL, HATA, İHMAL, ZARAR, KAYIP, KAZA, GECİKME YA DA DÜZEN DIŞI DURUM HİÇ BİR SINIRLAMA OLMAKSIZIN DAHİL OLMAK ÜZERE VE AYRICA DİREKT, CEZAİ, ÖZEL, BİR FİİL SONUCUNDA MEYDANA GELEN, TESADÜFİ YA DA DOLAYLI ZARARLARA İLİŞKİN SORUMLULUK DA HİÇ BİR SINIRLAMA OLMAKSIZIN DAHİL OLMAK ÜZERE VE SÖZLEŞME İÇİ YA DA DIŞI, TAZMİNAT GEREKTİRECEK BİÇİMDE YA DA BAŞKA HİÇ BİR ŞEKİLDE HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ. AMERICAN EXPRESS, YUKARIDA SAYILANLARLA İLGİLİ HER TÜRLÜ SORUMLULUKTAN SİZİN TARAFINIZDAN MUAF TUTULMAKTADIR.

[Başa Dön]

Kullanıcı Yazışmalarının Gizliliği

Kanunlar aksini gerektirmedikçe ve American Express'in Internet Gizlilik Kuralları uyarınca American Express, kişisel kullanıcı bilgileri içeren ve doğrudan American Express'le yapılan bütün kullanıcı yazışmalarını gizli tutar. Bir kullanıcı tarafından herhangi bir mesaj tahtasında (bulletin board) ya da söyleşi odasında (chat room) kullanılan ifadeler gizli tutulmayacaktır ve American Express, (her türlü fikir, konsept, know-how ya da fikri mülkiyet de dahil olmak üzere) sözkonusu ifadelerde yer alan bilgileri kullanabilir ve bu bilgileri ana şirketine, herhangi bir alt şirkete ya da bağlı kuruluşa herhangi bir amaçla uygun gördüğü şekilde aktarabilir.

[Başa Dön]

Bağlantılı Internet Siteleri

American Express, Siteden yapılacak ön belleğe alma (caching) işlemlerini, Siteye yapılacak izinsiz yardımlı metin (hypertext) bağlantılarını ve Site aracılığıyla erişilen her türlü İçeriğin çerçevelenmesini (framing) yasaklamıştır. American Express, izinsiz gerçekleştirilen her türlü bağlantı ya da çerçeveyi devre dışı bırakma hakkını saklı tutar ve Siteyle bağlantısı olan diğer her türlü Internet sitesinde yer alan İçerikle ilgili hiç bir sorumluluk kabul etmez. Siteyle bağlantılı diğer her türlü Internet sitesine erişimden kaynaklanabilecek riskler kullanıcının kendisine aittir.

[Başa Dön]

Yatırım Tavsiyesi ya da Önerisi Olmaması

American Express'in Amerikan Borsa Komisyonu'na ilettiği bilgiler de dahil olmak üzere Sitede yer alan İçeriğin hiç bir bölümü, bir yatırım tavsiyesi teşkil etmez. American Express, yatırımcı bilgilerini yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla ve bilgi olarak temin etmektedir. Ayrıca, yatırımcı bilgileri ve diğer Web Sitesi İçeriği, hiç bir menkul kıymetin satılması ya da satın alınması yönünde bir öneri ya da talep teşkil etmemektedir.

[Başa Dön]

Geleceğe Yönelik Bilgiler

Bu Sitede yer alan bazı bilgiler geleceğe yönelik birtakım ifadeler içermektedir. Bu ifadeler riskler ve belirsizlikler içermektedir ve yalnızca açıklandıkları tarih itibariyle geçerlidirler. "İnanmak", "ummak", "tahmin etmek", "iyimser", "amaçlamak" "hedef" vb. sözcükler, gelecek kipi ve benzeri ifadeler, geleceğe yönelik olarak kullanılmıştır. Okurlar, yalnızca yazıldıkları tarih itibariyle geçerliliği olan geleceğe dönük bu ifadelere yersiz biçimde güvenmemelidirler. American Express, geleceğe yönelik hiç bir ifadeyi umuma açık biçimde güncellemek ya da revize etmek yönünde hiç bir sorumluluk kabul etmez. Şirketin geleceğe yönelik ifadelerinde önemli ölçüde değişikliğe yol açabilecek belli başlı faktörler Form 10-K'de yer alan Yıllık Rapor, Amerikan Borsa Komisyonu'na sunulan ve Form 10-Q'da yer alan üç aylık raporlar ve Yıllık Hissedarlar Raporu da dahil olmak üzere American Express'in periyodik raporlarında açıklanmaktadır. American Express'in en son Form 10-K raporunda yer alan faktörleri görebilmek içn buraya tıklayınız.

[Başa Dön]

Basın Bültenleri

Sitede yer alan ve finans dünyasına sunulan ya da duyurulan bütün basın bültenleri ve diğer materyaller American Express tarafından bilindiği kadarıyla ilan edildikdikleri tarihte geçerli ve doğrudur. Ne var ki, zaman aşımı dolayısıyla bilgiler geçerliliklerini yitirebileceklerinden, bu tür materyalin geçerliliğine ilan edildikleri tarihin ötesinde güvenilmemesi gerekir. American Express'in bu tür materyalde yer alan hiç bir bilgiyi güncellemek yönünde hiç bir sorumluluğu yoktur. Tüm kullanıcıların, Sitede yer alan bu tür bilgilerin açıklandıkları tarihleri dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

[Başa Dön]

İlanlar

[Sitede yer alan ilan tahtaları (message boards) ya da söyleşi odaları (chat rooms) ile bağlantılı olarak kullanılmak üzere.]

American Express, Sitede kullanıcılar tarafından yazılan hiç bir mesaj, bilgi ya da içeriği ("İlanlar") gözden geçirmek zorunda değildir ve sözkonusu İlanlarla ilgili hiç bir sorumluluk kabul etmez. Bununla birlikte American Express, zaman zaman Sitede yer alan İlanları takip edebilir ve aşağıdakileri içeren İlanları kabul etmediğini bildirebilir ve/veya bunları Siteden çıkarabilir:

  • Cürüm teşkil edebilecek, hukuki sorumluluk oluşturabilecek ya da ilgili herhangi bir yerel kanunu, eyalet kanununu, ulusal ya da uluslararası hukuku herhangi bir biçimde ihlal edebilecek her türlü materyal de dahil olmak üzere ve bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla yasadışı, zararlı, tehdit edici, kötü niyetli, taciz edici, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, bayağı, nefret dolu, ırk ve etnik köken açılarından ya da başka nedenlerle itiraz edilebilir her türlü materyal.
  • Her türlü reklam ya da talep. (Not: Reklam ilanlarının yer aldığı mesaj tahtaları (message boards) içeren Siteler buna dahil değildir.)
  • Başkalarının yerine geçerek hareket eden kullanıcılara ait mesajlar.
  • Telefon numaraları, vergi kimlik numaraları, hesap numaraları, adresler ya da işverene ait referans bilgileri vb. kişisel bilgiler içeren mesajlar.
  • American Express'in sözcüsü olmadığı halde onun adına konuştuğu izlenimi yaratan American Express çalışanları.
  • Telif hakkı saklı ya da özel herhangi bir bilginin izinsiz indirilebileceğini (download) ifade eden mesajlar.
  • Aynı kullanıcı tarafından farklı klasörlere yerleştirilmiş ve aynı düşünceyi ifade eden birden fazla mesaj.
  • Her türlü zincir mektup.

[Başa Dön]

Kişisel Bilgilerin İletilmesi

[Bir şahsa ait Kart sahibi/Müşteri hesap bilgilerinin aktarılmasına aracı olabilecek Sitelerle ilgili olarak kullanılmak üzere.]

Kullanıcı, Site aracılığıyla American Express'e her türlü kişisel ya da şahsa ait bilgiyi vermekle sözkonusu kişisel ya da şahsa ait kullanıcı bilgilerinin, American Express'in standart iş uygulamaları uyarınca gerektiğinde uluslararası sınırlar ötesine aktarılabileceğine muvafakat vermekte olduğunu bilmekte ve bunu kabul etmektedir.

Bkz. American Express Internet Gizlilik Kuralları

[Başa Dön]

Kural ve Düzenlemelerde Değişiklik

American Express, işbu Kural ve Düzenlemeleri her zaman için revize etme hakkına sahiptir ve kullanıcılar işbu Kural ve Düzenlemelerde yapılan her türlü değişikliğe göre değerlendirilir ve sözkonusu değişiklikler kullanıcılar için bağlayıcı nitelik taşır.

[Başa Dön]

Kural ve Düzenlemelerin İhlali

İşbu Kural ve Düzenlemelerin ihlali halinde American Express, belirli bir Internet adresinden Siteye erişimin bloke edilmesi de dahil olmak üzere, mahkemede ve hakkaniyet esasları çerçevesinde mümkün olan her türlü yasal çareye başvurma hakkını saklı tutar.

[Başa Dön]

Şifreyle Korunan/Güvenli Alanlara Erişim

Sitenin şifreyle korunan ve/veya güvenli alanlarına erişim ve bu alanların kullanımı sadece yetkili kullanıcılarla sınırlıdır. Yetkisi olmadığı halde Sitenin bu alanlarına girmeye çalışan kişiler hakkında yasal işlem yapılır.

[Başa Dön]

"COOKIE" DOSYASI ÖZELLİKLERİNİN KULLANIMI

American Express, Sitede kullanıcının tercihlerini yansıtacak biçimde değişiklikler yapmak amacıyla bir kullanıcının bilgisayarında "cookie" ya da benzeri bir dosya şeklinde bilgiler bulundurma hakkını saklı tutar. American Express Internet Gizlilik Kuralları, American Express'in cookie kullanımıyla ve ayrıca cookie kullanımının devre dışı bırakılmasına ilişkin prosedürlerle ilgili ek bilgiler içermektedir.

Bkz. American Express Internet Gizlilik Kuralları

[Başa Dön]

DİJİTAL MİLENYUM TELİF HAKKI KANUNU - TELİF HAKKI İHLALİ İDDİALARININ AMERICAN EXPRESS'E BİLDİRİLMESİ

American Express, Dijital Milenyum Telif Hakkı Kanunu ("Kanun") uyarınca Amerikan Telif Hakları Dairesi'nde bir temsilci bulundurmaktadır ve Kanunun sağladığı korunma haklarından yararlanır. American Express, bir başkasının telif hakkını ihlal ettiği iddia edilen her türlü İçeriği Siteden çıkarma hakkını saklı tutar. Sitede yer alan telif hakkı ihlallerine ilişkin iddiaların American Express'e bildirilmesi için American Express Hukuk Dairesi'ne (General Counsel's Office) başvurulmalı ve bildirimler Teknoloji Danışmanı'nın (Technology Counsel) dikkatine technologies.group.counsel@aexp.com adresi kullanılarak yapılmalıdır.

[Başa Dön]

KAZA YETKİSİ/UYGULANAN KANUN

American Express Türkiye sayfalarının kullanıcıları Türk mahkemelerinin kararlarına tâbidir.

[Başa Dön]


Bir önceki sayfaya dönmek için tarayıcınızın "GERİ" (BACK) düğmesini kullanınız.


Kural ve Düzenlemeler, Tescilli Markalar ve Gizlilik Kurallari sayfalarini okuyunuz. Copyright© 1995-2004 American Express Company. Her hakki saklidir. Bu sitenin kullanicilari American Express Web Sitesi Kural ve Düzenlemeleri'ne uymayi kabul ederler.